تخصص و تجربیات

پژوهشگر چندزبانهِ مطالعات اروپای غربی و آمریکای شمالی، برگزارکننده همایش،

کنشگر، خبرنگار، مدرس، مترجم، راهنمای هئیت های خارجی،

مجری جلسات دانشجویی،

بیو گرافی

قشقاوی (متولد اردیبهشت 68) جوان‌ترین ایرانی تحریم شده توسط وزارت‌ خزانه‌داری آمریکاست که ارتباط گسترده‌ای با نخبگان، فعالان سیاسی، منتقدان و شخصیت های متفکر و مستقل غربی دارد. نام حامد قشقاوی به عنوان دبیر امور بین‌الملل کنفرانس افق نو و به دلیل ارتباط با شخصیت‌های ضداسرائیلی نظامی، امنیتی و سیاسی آمریکایی (افسران سابق CIA، FBI، پنتاگون و دیپلمات‌های وزارت امور خارجه) به همراه استاد نادر طالب‌زاده، به عنوان جوان‌ترین ایرانی با درجه SDGT تروریست خاص جهانی در لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفت. او مشمول دستور اجرایی 13224 جرج‌ بوش پسر درباره حمایت مالی از تروریسم است که تنها 12 روز پس از حادثه 11 سپتامبر 2001 تصویب شد و هر ساله تجدید می‌شود‌. از سوی دیگر برخی شخصیت‌های آمریکایی دعوت شده به کنفرانس، توسط F.B.I تهدید به زندان و پرداخت جریمه‌های سنگین شدند تا آن‌ها را از ارتباط و حضور در کنفرانس‌های بین‌المللی افق‌نو و هالیوودیسم منع کنند. ارتباطات قشقاوی اما فقط محدود به این حوزه‌ نیست. این پژوهشگر چهارزبانه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا، از سال 2012 که به ایران بازگشت عهده‌دار مسئولیت مطالعه، ارتباط‌گیری و دعوت از چهره‌های برجسته و منتقدین غربی است که تحت مدیریت افق‌نو جهت حضور در نشست‌های دانشگاهی و رسانه‌ای به ایران دعوت می‌شوند. او همچنین تحت مدیریت استاد نادر طالب زاده توانست در قالب ارتباط با این شخصیت‌های جهانی در حوزه‌های متعدد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، چهره های جدیدی را به مخاطبین برنامه‌های "عصر" و "راز" معرفی کند.
از دیگر توانایی‌های او می‌توان به اجرای جلسات متعدد پرسش و پاسخ در دانشگاه‌های سراسر کشور اشاره کرد.

بخشی از 500 صفحه بیوگرافی فارسی شخصیت‌های ضد صهیونیستی و ضد امپرالیستی آمریکایی و اروپایی که قشقاوی از منابع گوناگون و در 3 جلد (خرداد 92) تالیف کرده به دفتر تعدادی از مقامات کشوری و لشکری برای اطلاع بیشتر از فعالیت‌های مبارزاتی این افراد ارسال شد.

در همان بازه زمانی وی مجموعه ارزشمند نامه 70 تن از چهره‌های مطرح غربی به رهبر انقلاب را نیز جمع‌آوری کرد که شامل درخواست گروهی از آن‌ها برای دیدار با رهبر معظم انقلاب بود. علاوه بر ارتباطات و استفاده از ابزار زبان‌های خارجی، روابط عمومی هوشمند در تعامل با مدعوین غربی از دیگر نقاط برجسته اوست.
وی توانسته در مدت اقامت خود در ایران در حوزه‌های تهاجم فرهنگی، جنگ نرم و رسانه‌ای و نیز بردن بازی به زمین دشمن جهت مقابله با چالش‌های اجتماعی امنیتی که کشور با آن روبروست، فعالیت های مفیدی داشته باشد. مقالات وی اغلب در وب سایت‌های آمریکایی، فرانسوی، کانادایی و روسی از جمله Veteranstoday ، cercledesvolontaires، Geopolitika و نیز Katehon اتاق فکر مشاور پوتین پروفسور دوگین منتشر می‌شود. در تیرماه 1393 مقاله وی در خصوص سردار سلیمانی پس از انتشار به انگلیسی و فرانسوی به زبان های اسپانیایی، ایتالیایی، صربی و پرتغالی ترجمه و در وب سایت‌های متعددی منتشر گردید که فقط نسخه فرانسوی آن بیش از 300 بار بازنشر داده شد.

"ملاقات با تو برای من یک لذت خاص و افتخار بود.
مردم ایران به تو نیاز دارد!
تو بیانگر مثال مهمی هستی که نشان می دهد چگونه هم می توان یک مسلمان عملگرا بود و در عین حال به همه نوع مردم احترام گذاشت. روسری دوست دخترت رو نگه دارد حتی در روزهای گرم تابستان در ساحل.
اینکه الان افراد کمی هستند که جرأت می کنند غیر عادی باشند، نشانه خطر اصلی عصر ماست – جان استوارت میل"

پروفسور نورمن فینکِلشتاین، از دانشمندان سیاسی مطرح آمریکا، فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون و استاد سابق دانشگاه های دوپال، راتگرز، نیویورک و بروکلین کالج، مولف 12 کتاب من جمله "زیاد دانستن: چرا عاشقانه یهودیان آمریکا با اسرائیل رو به پایان است" و اثر جهانی "صنعت هولوکاست" که به 15 زبان ترجمه و منتشر شد،

معاون سرلشکر سلیمانی با توجه به اینکه قشقاوی با ده‌ها تن از شخصیت‌های آکادمیک، رسانه‌ای، سیاسی و فعالین رسانه‌ای ضد صهیونیست و ضد امپریالیستی آمریکایی و اروپایی در ارتباط است در معرفی نامه وی به یکی از مسئولین بلند پایه جمهوری اسلامی چنین نوشت:

"پیرو صحبت حضوری که با جنابعالی در ..... پیرامون استعدادها و توانایی های برادر مهندس حامد قشقاوی داشتم ..... نامبرده ضمن تسلط کامل به زبان فرانسوی، عربی و انگلیسی با توجه به ..... دارای یک پتانسیل بسیار بالا در امر ارتباطات برون مرزی و روابط بین الملل است.
نامبرده طی دو سال گذشته در موضوع ..... و تشکیل دهی لابی .... در حوزه اروپا و آمریکا با ...... همکاری شایسته و تاثیرگذاری بعمل آورده است."

مشاهده صدها مناظره و سخنرانی شخصیت‌هایی چون پروفسور طارق رمضان، مالکلم ایکس، شیخ خالد یاسین، شیخ احمد دیدات، شیخ حمزه یوسف، میشل فوکو، پروفسور ادوارد سعید، پروفسور چامسکی، نمایش‌های کمدی دیوودونه، مباحث جامعه اتحادیه کمبریج و آکسفورد و مناظرات ترتیب داده شده توسط مهدی حسن موحب شد تا ذهن قشقاوی بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و با بسیاری از مسائل روز در جوامع غربی آشنا گردد. 

ساعت‌ها تحقیق و شناسایی شخصیت‌های سیاسی و علمی غربی توسط قشقاوی موجب شد تا بسیاری از آن‌ها برای اولین بار جهت شرکت در همایش‌های بین المللی افق نو و هالیوودیسم، به ایران بیایند تا مخاطبان ایرانی که آشنایی چندانی با فضای بین الملل نداشتند برای اولین بار با نظرات و تحلیل‌های تعداد قابل توجهی از آن‌ها در برنامه راز و عصر نادر طالب زاده  آشنا شوند. تفاوت قشقاوی با دیگر پژوهشگران حوزه آمریکا و اروپا در ایران بسنده نکردن وی به ارتباط با یک چهره است به طوریکه وی همواره از ارتباطات خود برای شناسایی شخصیت‌های دیگر استفاده کرده و این پل زدن‌ها موجب بوجود آمدن بانک اطلاعاتی قوی و مفیدی شد.

بسیار از اندیشمندان ضد صهیونیستی آمریکایی و اروپایی معتقدند این جوان پژوهشگر نقش قابل توجهی در گسترش و تقویت شبکه جهانی ضدصهیونیستی، ضدامپرالیستی و نیز ضدسرمایه داری دارد. (که می‌توان بخشی از نظرات این چهره‌ها را در این قسمت ملاحظه کرد).

مقالات وی اغلب در وب سایت های آمریکایی، فرانسوی، کانادانی و روسی من جمله  Veteranstoday ، cercledesvolontaires ، Geopolitika نیز Katehon اتاق فکر مشاور پوتین پروفسور دوگین منتشر می شود. مقاله وی در خصوص سردار سلیمانی پس  از انتشار به انگلیسی و فرانسوی، به زبان های اسپانیایی، ایتالیایی، صربی و پرتغالی در وب سایت های متعددی منتشر گردید که فقط نسخه فرانسوی آن بیش از 300 بار بازنشر داده شد.

حامد قشقاوی فارغ التحصیل کارشناسی رشته الکترونیک و کامپیوتر از دانشگاه المنار تونس (سیستم آموزش عالی فرانسه) و دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران می باشد.

او به دلیل شغل پدر 11 سال خارج از ایران زندگی کرد که همین امر زمینه ساز آشنایی وی با فرهنگ و ملل مختلف شد.  پس از بازگشت به ایران در ژانویه 2012 دبیری امور بین‌الملل سومین همایش بین‌المللی هالیوودیسم، دومین کنفرانس بین‌المللی متفکرین مستقل (افق نو)، چهارمین کنفرانس بین‌المللی افق نو و اولین همایش پیامبر اعظم(ص)، سینما و ادبیات جهانی عهده‌دار شد و به عنوان یکی از مسئولین روابط بین‌الملل، ششمین کنفرانس‌بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین، چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار، شعبده هالیوود، اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی، اجلاس جهانی اساتید دانشگاه و بیداری اسلامی، و نهمین همایش بین‌المللی روابط عمومی ایران ایفای نقش کرده است.

وی یک سال به صورت پاره وقت به تدریس فرانسه و انگلیسی در سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان پرداخت همچنین در آزمون جذب مدرس کانون زبان ایران، موسسه زبان کیش و دیگر موسسات آموزش زبان در تهران نیز پذیرفته شد اما به دلیل اولویت‌های شخصی و دغدغه‌های انقلابی ترجیح داد بیشتر در حوزه‌های پژوهشی فعالیت داشته باشد. 

قشقاوی در 16 سالگی در حالی وارد دانشگاه شد که به هیچ زبان خارجی تسلط نداشت اما پس از گذشت یکسال به گونه‌ای به زبان فرانسه تسلط پیدا کرد که در خصوص مباحث مربوط به جوامع سکولار و مسلمان با دانش محدود خود شروع به مناظره با اساتید خود کرد. توانایی بالای این دانشجوی تازه وارد ایرانی در ارتباط گیری با دانشجویان و رابطه ویژه با اساتید، کم کم او را به چهره‌ای شاخص و محبوب میان دانشجویان دانشکده علوم ریاضیات، فیزیک و طبیعی دانشگاه المنار تبدیل کرد.

از همان سال دوم دانشکده در کنار دروس دانشگاهی به بررسی و مطالعه مسائل روز جامعه فرانسه پرداخت و هر چه جلو رفت این تحقیقات برایش جذاب‌تر می‌شد تا جایی که به محور اصلی فعالیت‌های وی تبدیل شد و به طوری که هنگام امتحانات پایانی سال اول کارشناسی ارشد طی مشورت با اساتید خود که اکثرا فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های فرانسه بودند از ادامه تحصیل در این رشته انصراف داد.

بعد از اینکه برای اولین بار پروفسور طارق رمضان، استاد دانشکده های الهیات و شرق شناسی آکسفورد را در یکی از مناظرات تلویزیونی فرانسه دید شروع به تحقیق در خصوص ابعاد شخصیتی وی کرد و نه فقط مناظرات وی در تلویزیون‌های فرانسه و سویس بلکه سخنرانی‌های او را در مجامع آکادمیک و نخبگانی کشورهای غربی بویژه آمریکا، فرانسه، بلژیک و کانادا دنبال کرد. مطالعه مناظرات دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج منجر به شناخت بیش از پیش مسائل فرهنگی، سیاسی، علمی و اقتصادی و نیز مسائل مرتبط به روانشناسی جمعی و فردی جوامع غربی برای قشقاوی گردید. او که از سال دوم دانشگاه در خصوص مسائل مختلف مرتبط با ایران در حین کلاس‌های درس در آمفی تئاتر دانشکده مورد سوال اساتید قرار می‌گرفت، خود را در بسیاری از زمینه‌ها بویژه هنر مناظره، شاگرد مکتب فکری پروفسور رمضان می‌داند. همچنین پیگیری برنامه‌های مناظره مانندِ شبکه‌های فرانسوی و سوئیسی (که از معدود برنامه‌های تلویزیون‌های دولتی در اروپا هستند که توانسته‌اند مخاطب خود را حفظ کنند) منجر به روز بودن اطلاعات وی در این زمینه‌ها است. برنامه‌هایی مانند: 

Ce Soir Ou Jamais, On est Pas Couché, Infrarouge, Des Paroles et Des Actes, Zemmour et Naulleau, Le Petit Journal, Tout le monde veut prendre sa place, Tout le monde en parle, Questions pour un champion, TaratataN'oubliez pas les paroles, Des chiffres et des lettres, Slam, .......

حامد پس از بازگشت به ایران به عنوان مترجم و دستیار کارگردان در مونتاژ 8 پروژه مستند مرتبط با بنیاد فرهنگی روایت و شبکه پرس تی وی همکاری داشت و ترجمه آخرین کتاب پروفسور طارق رمضان را نیز آغاز می‌کند. در کنار این فعالیت‌ها ساخت مستندی در خصوص شناخت برخی از زوایای جامعه ایرانی و نیز نوع و چرایی برخورد ذهن ایرانی با افراد خارجی را آغاز می‌کند که در همین حین گروه مستندسازی با وی آشنا می‌شوند و به ساخت مستندی درباره او می‌پردازند، برای آن‌ها ایرانی بودن قشقاوی باورپذیر نبود.

وی همچنین دبیر امور بین‌الملل دو همایش بین‌المللی در دانشگاه تهران بود. همایش "همه علیه استکبار" برای 500 تن از نمایندگان انجمن‌های اسلامی سراسر کشور برگزار شد که در حاشیه شانزدهمین همایش سالانه این اتحادیه دانشجویی به تهران آمده بودند. در این همایش که موضوع آن رفتار خصمانه ایالات متحده در قبال آمریکای لاتین بود، سفرای ونزوئلا، کوبا و کاردار سفارت بولیوی در تهران به همراه ماتئوس پیسکورسکی و روبرتو کوالیا و بسیاری میهمان دیگر به‌صورت ارتباط تصویری از جمله پروفسور الکساندر دوگین و پروفسور جیمز پتراس حضور داشتند. همایش دیگر نیز به مناسبت سالگرد آلبا (Bolivarian Alliance for the Peoples of Our America) و با حضور سفرای کشورهای آمریکای لاتین در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. لازم به ذکر است در هر دو همایش حدود 30 تن از شخصیت‌های آکادمیک و سیاسی سابق غربی حضور داشتند.

اسفند 95 در دبیرخانه ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین به دبیرکلی دکتر امیرعبدالهیان، مسئولیت دعوت از گروهی سی نفره از شخصیت‌های ضدصهیونیستی آمریکایی و اروپایی را برعهده داشت و همچنین توسط معاون دبیرکل، سید رائد موسوی، برای تحقیق در خصوص برخی دیگر از میهمانان کنفرانس گمارده شد. 

به درخواست حمیدرضا مقدم‌فر، مسئول ستاد نشر و تبلیغ نامه امام خامنه‌ای به جوانان اروپا و آمریکای شمالی و مشاور وقت فرهنگی سرلشکر جعفری، قشقاوی مسئول ارسال این نامه به حدود 400 تن از شخصیت‌های آمریکایی و اروپایی شد. 

از بهمن 94 الی بهمن 95 مدیر امور آمریکا و اروپا در معاونت بین‌الملل دانشگاه اهل بیت گردید و مدتی نیز مسئول ارتباط گیری با شخصیت‌های حامی فلسطین در کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در نهاد ریاست جمهوری بود.

قشقاوی پس از 2 ماه مسئولیت خود (سال 93) به عنوان مسئول روابط بین‌الملل سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت برای پر کردن خلأ موجود در فضای رسانه‌ای به مصاحبه با شخصیت‌های جهانی ضدصهیونیستی روی آورد.

وی مسئول دعوت از میهمانان اروپایی و آمریکایی همایش "آمریکا و حقوق بشر؛ از واقعیت تا لفاظی" بود که قرار بود توسط دانشگاه علامه طباطبایی در بهمن ماه 1394 برگزار شود اما لغو گردید.

جدا از شناسایی، ارتباط گیری و دعوت از تعداد قابل توجهی از شخصیت‌های ضد صهیونیستی اروپایی و آمریکایی، از کارهای پژوهشی مکتوب وی، علاوه بر 500 صفحه بیوگرافی، می‌توان به  مجموعه نامه 70 تن شخصیت برجسته سیاسی، نظامی، امنیتی، علمی و هنری آمریکایی و اروپایی به رهبر معظم انقلاب (به همراه بیوگرافی و ترجمه نامه‌ها) و درخواست کتبی آن‌ها برای دیدار با ایشان (شهریور 92) اشاره کرد.

قشقاوی در کنار انجام مصاحبه برای مجله‌هایی مانند عصر اندیشه، پنجره، سینما روایت (ققنوس)، نقد سینما، روزنامه همشهری و ... با شناسایی و دعوت شخصیت‌های آکادمیک، رسانه‌ای و سیاسی به ایران موجب شد که روزنامه‌هایی چون کیهان و وطن امروز و تعداد قابل توجهی از خبرنگاران ایرانی فعال در بخش بین‌الملل خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی و نیز صدا و سیما با این چهره‌های مبارز غربی جهت مصاحبه و ساخت مستند ارتباط گیرند. 

ساعت‌های متمادی گپ و گفتگو با بسیاری از شخصیت‌های منتقد، چه در مدت اقامت ایشان در ایران و چه از طریق اسکایپ و نیز ارتباط مستقیم با شهروندان غربی موجب گردید تا قشقاوی به عنوان محققی در زمینه جوامع اروپای غربی و آمریکای شمالی شناخت قابل توجهی با مسائل روز غرب پیدا کند.

قشقاوی همچنین نقش قابل توجهی در برقراری ارتباط مستقیم بین متفکرین مستقل اروپایی و آمریکایی با اساتیدی چون: حسن عباسی، علیرضا پناهیان، رحیم پور ازغدی، علی اکبر رائفی‌پور، دکتر احمدی‌نژاد، حسین یکتا، دکتر رامین، دکتر رویوران، وحید جلیلی، دکتر حسین الله کرم، دکتر کوچک‌زاده، دکتر قدیری ابیانه، حسین نیرومند، جواد شمقدری، محمدعلی مهتدی داشته است. 

او همچنین با کمک تشکل‌های دانشجویی سفر تعدادی از این چهره‌های مبارز به شهرستان‌های ایران را برنامه ریزی کرده و با برگزاری نشست‌های علمی- تخصصی و جلسات گفتگو و پرسش و پاسخ در دانشگاه‌ها و مراکز علمیِ شهر‌ها و شهرستان‌های مختلف از جمله: هفتکل، اهواز، رامهرمز، فسا، کازرون، مرودشت، شیراز، تبریز، اصفهان، یزد، مشهد، ارومیه، تهران و .... شرایط ارتباط دانشجویان و پژوهشگران را با این متفکرین آمریکایی مهیا کرد.

قشقاوی همچنین برای ساخت مستندی در خصوص کهنه سرباز آمریکایی کِن اوکیف به مدت یک هفته همکاری فشرده‌ای به عنوان مشاور کارگردان، همراه و مترجم با گروه تخصصی ثریا از شبکه یک سیما داشت و نیز در چند برنامه زنده تلویزیونی به عنوان مترجم همزمان به ایفای نقش پرداخت.

برای در جریان قرار گرفتن انعکاس رسانه‌ای برخی از فعالیت‌هایی که قشقاوی در سطح جهانیدر آن‌ها نقش ویژه‌ای ایفا کرده است، می‌توانید عبارات Iran Sues Hollywood ، Iran Cancels Conference و Hollywoodism Conference را در گوگل جستجو کنید.

انتخاب و دعوت از سخنرانان شاخص موجب بازتاب جهانی همایش‌های بین‌المللی افق نو و هالیوودیسم در رسانه‌ها شد. افرادی که داری جایگاه‌های ذیل هستند:

اساتید دانشگاه، شخصیت های فرهنگی و علمی، فعالین سیاسی، سران جنبش های ضد جنگ و صلح طلب، نمایندگان مراکز مهم و تصمیم گیری سیاسی من جمله اتحادیه اروپا، پارلمان های کشورهای اروپایی، اعضای سابق و فعلی سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده، دیپلمات های سرشناس سابق و مدیران ارشد سابق سیستم های امنیتی_حفاظتی، اقتصاددانان، تحلیلگران ارشد مسائل سیاسی، ژئوپلیتیک ها، کارگردانان، نویسندگان، کمدین ها، بازیگران سینما و تئاتر، تهیه کنندگان، مستندسازان مستقل و منتقدین سینمای غرب و هالیوود، کارشناسان ارشد لابی صهیونیسم و یهودیت، اعضای احزاب سیاسی (ضد صهیونیسم، ملی گرا، چپ گرا، راست گرا،محافظه گر سنتی، اصلاح طلب، آزادیخواه، سبز و...) موسیقیدانان صاحب سبک، بسکتبالیست لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا (ان.بی.ای)، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال‌های 1996، 2000، 2004، 2008 و 2012، فرمانداران سالهای اخیر ایالات متحده، اعضای شورای شهر، خبرنگاران حرفه ای، سخنرانان برجسته همایش ها و اجلاس های علمی و سیاسیِ جهان، مولفین و نویسندگان کتب گوناگون بویژه در خصوص لابی صهیونیسم و حملات 11 سپتامبر، ائمه جمعه در ایالات متحده، فلاسفه، مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی چالشی در رسانه های جایگزین و ...

طی همایش‌های ذکر شده قشقاوی ضمن ارتباط با چهره‌های شاخص ضد صهیونیست از ایشان برای حضور در این نشست‌ها دعوت بعمل آورد. شخصیت‌های سیاسی، علمی و فرهنگی ضد امپرالیستی همچون:

During the mentioned conferences , he contacted and invited Fmr. Senator Mike Gravel, Dieudonné, Prof. Norman Finkelestien, Prof. Kevin J. Barrett, Dr. Gareth Porter, Prof. James H. Fetzer, Prof. Rodney Shakespeare, Prof. E. Michael Jones, Prof. Claudio Mutti, Prof. Claudio Moffa, Dr. Mateusz Piskorski, Dr. Maria Poumier, F. William Engdahl, Art Olivier, Merlin L. Miller, Mark E. Weber, Imam Mohammad al-Asi, Imam Abdul Alim Musa, Amir Sulaiman, Zaid Hamid, Ken O’keefe, Thierry Meyssan, William Rodriguez, Roberto Quaglia, Isabelle Coutant-Peyre, Yvonne Ridley, Hervé Ryssen, Paul-Eric Blanrue, Patrick Besson, Darnell Stephen Summers, Aki Nawaz, Béatrice Pignède, Thomas Werlet, Olivier Lemoine, Dr. Talib Warsi, Dr. Franklin Lamb, Francesco Condemi, Manuel Galiana Ros, Imad Eddine Hamrouni, Pino Cabras, Antoine Ribas.

لازم به ذکر است که بسیاری از این سخنرانان و مدعوین برای اولین بار از ایران بازدید کردند.

وی همچنین در یک پروسه 6 ماه به شناسایی و ارتباط گیری با متفکرین برجسته برای دعوت در دومین کنفرانس افق نو پرداخت که اسامی آن‌ها در ادامه آمده است. همایشی که در ابتدای دولت یازدهم لغو شد، لیک طی برنامه ریزی‌های انجام شده در مهرماه 1392 پس از یک سال تعویق دوباره برگزار شد.


اسامی سخنرانان و میهمانان دومین همایش متفکرین مستقل (افق نو):

Congressman Jim McDermott, Prof. William O. Beeman, Prof. Webster Tarpley, Prof. Aleksandr Dugin, Dr. Rev. Stephen Sizer, Prof. Anthony James Hall, , Prof. John Mueller, Prof. Henry Veltmeyer, Prof. Peter Scholl-Latour, Dr. Hesham Tillawi, Dr. Peter Lavelle, Dr. Coleen Rowley, Dr. Daniele Ganser, Dr. Rev. Randy Short, G. Edward Griffin, William Blum, Ray McGovern, Fmr. Gov. Gary Johnson, Col. Ann Wright, Brady Kiesling, Danny Schechter, Alain Soral, Susan Lindauer, David Barsamian, Wayne Madsen, Leo Wanta, Medea Benjamin, Cindy Sheehan, Christopher Bollyn, Carol Brouillet, Gordon Duff, Grant F. Smith, Alison Weir, Judge John V. Whitbeck, Judge James P. Gray, Tim Pool, Luke Rudkowski, Robert Naiman, Cyrus McGoldrick, Mark Dankof, Mark Glenn, Peter Eyre, Gwynne Dyer, Chris Bambery, Kémi Séba, Jean-Michel Vernochet, Michel Collon, Gilles Munier, Christoph R. Hörstel, Rainer Rupp, Jürgen Cain Külbel, Giulietto Chiesa, Pepe Escobar, Baraka Blue, Phillip Tourney.

قشقاوی همچنین با تعداد قابل توجهی از مولفین، اساتید دانشگاه، شخصیت و فعالان سیاسی، نخبگان فرهنگی و منتقدین سرمایه داری و حکومت‌های غربی در ارتباط است که از میان آن‌ها می‌توان به این اسامی اشاره کرد:

Prof. Noam Chomsky, Fmr. Congressman Pete McCloskey, Prof. James Petras, Prof. Francis A. Boyle, Prof. Paul Craig Roberts, Prof. Richard A. Falk, Prof. Alain De Benoist, Prof. Kevin B. MacDonald,  Prof. John McMurtry, Prof. Jean Bricmont, Prof. David Ray Griffin, Prof. Juan Cole, Prof. Paul Larudee, Prof. Col. Andrew Bacevich, Prof. Michel Chossudovsky, Dr. Philip Girald, Dr. Flynt Leverett, Prof. Lawrence Davidson, Prof. Barrie Zwicker, Prof. Hamid Algar, Prof. Paul Sheldon Foote, Fmr. Rep. Paul Findley, Fmr. Rep. Cynthia McKinney, Gilad Atzmon, George Galloway, Jacob Cohen, Stephen Lendman, Etienne Chouard, Silvia Cattori, Jeff Blankfort, Jeff Gates, Jimmy Walter, Craig Murray, Sean Stone, Jurgen Elsasser, Hillary Mann Leverett, Christian Bouchet, Jean-Guy Allard, Hani Ramadam, Richard Gage, Maurizio Blondet, Imran Hosein, Vincent Reynouard, Alastair Crooke, Michael Collins Piper, Israel Shamir, Charles E. Carlson, Robert Baer, Lizzie Phelan, Yasmin Perni.

وی همچنین مصاحبه‌های مکتوب و تصویری متعددی با تعداد قابل توجهی از شخصیت‌های مبارز در آمریکا و اروپا داشته که برخی از آن‌ها در خبرگزاری‌های شاخص و تراز اول ایران منتشر گردیده و برخی دیگر در قالب مستندهای تلویزیونی در شبکه‌های صدا و سیما پخش شده است.

 

سوابق کاری پس از برگشت به ایران (بهمن 1390) (ترتیب: از آخر به اول)

مسئولیت دبیر امور بین‌الملل: مطالعه و پژوهش، شناسایی، ارتباط‌گیری و دعوت از میهمانان آمریکایی و اروپایی و

زمان مورد نیاز برای هر کنفرانس: دو الی سه ماه

 

 1. دعوت جهت تدریس انگلیسی سطح پیشرفته برای طلاب مدرسه علمیه امام خمینی (حوزه علمیه آیت الله صدیقی) (تیر و مرداد 98)
 2. دعوت جهت شرکت در کنفرانس کیشیناو در مولداوی (20 و 21 سپتامبر 2019) / عدم شرکت به دلیل تحریم
 3. پژوهشگر و مسئول تهیه مصاحبه‌‌ها در مستند "از دمشق تا ناکجا" در خصوص مهاجرین سوری (فروردین 98) / خانه مستند انقلاب اسلامی
 4. مترجم همراه و راهنمای میهمانان خارجی در بخش بین‌الملل بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن (اردیبهشت 98) / میهمانان از 16 کشور
 5. پژوهشگر و مسئول تهیه مصاحبه‌ها و ترجمه در مستند 20 قسمتی "رنگ صبح" (زمستان 97) / معاونت سیاسی صدا و سیما – شبکه 4
 6. مترجم همراه و راهنمای میهمانان خارجی در سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی (آذر 97) / بانی: مجمع جهانی تقریب
 7. پژوهشگر بخش بین‌الملل نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار + مسئول تهیه مصاحبه‌های خارجی برای "مجله راه" (پاییز 97)
 8. دبیر امور بین‌الملل سفر هئیت 40 نفره شخصیت‌های آزاده غربی به عراق در اربعین (مهر و آبان 97) / بانی : دفتر حاج آقا پناهیان
 9. مدرس فرانسه (پایه 8 و 9) و انگلیسی (پایه 7) در سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان (سمپاد) (سال تحصیلی 97-98)
 10. یکی از راویان مستند "فروشنده 2" (تابستان 97) / برنامه تلویزیونی ثریا – شبکه 1
 11. جمع آوری امضا از 78 چهره‌ امنیتی، سیاسی، نظامی، دانشگاهی، رسانه‌ای و حقوقی (اکثرا آمریکایی) جهت شهادت در دادگاه‌های آمریکا برای اثبات بیگناهی ایران در حادثه 11 سپتامبر (خرداد 97)
 12. هماهنگی ملاقات‌های مدیر وقت شبکه افق با فعالین رسانه‌ای در سفر به فرانسه (خرداد 97)
 13. دبیر امور بین‌الملل ششمین کنفرانس افق‌نو (اردیبهشت 97 – مشهد) / بانی: آستان قدس رضوی
 14. دعوت به عنوان نماینده ایران در کنفرانس بین‌المللی "مقاومت و جایگزین" (پاریس) برای همفکری در کنار 150 جوان از 35 کشور در خصوص هم افزایی شبکه‌های مختلف در مناطق گوناگون جهان (20 ژانویه 2018) / عدم شرکت به دلیل ناتوانایی مالی
 15. طراحی بخش‌های مختلف سایت افق‌نو و مدیرت محتوی آن جهت آماده‌سازی قبل از برگزاری کنفرانس ششم (زمستان 96)
 16. دبیر امور بین‌الملل ششمین کنفرانس افق‌نو که پس از لغو به اردیبهشت 97 موکول شد (اسفند 96)
 17. مترجم همراه و راهنمای میهمانان خارجی در سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ( آذر 96) / بانی: مجمع جهانی تقریب
 18. انجام برخی هماهنگی‌ها در پنجمین کنفرانس افق‌نو (اربعین - کربلا) (آبان 96)/ بانی: سازمان اوج /عدم سفر به دلیل مفقودی گذرنامه
 19. دبیر امور بین‌الملل چهارمین کنفرانس افق‌نو (اردیبهشت 96 – تهران) / بانی: بسیج
 20. مشاور نادر طالب زاده، هماهنگ‌کننده و یا مسئول تهیه مصاحبه با میهمانان آمریکایی و اروپایی (96 و 97) / برنامه تلویزیونی عصر
 21. دبیر امور بین‌الملل گروه 30 نفره از میهمانان غربی در ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین + مسئول تحقیق در خصوص دیگر میهمانان (اسفند 95) / بانی: مجلس شورای اسلامی
 22. مترجم همزمان فرانسه-فارسی-انگلیسی در کنفرانس بین‌المللی 15 روزه "خطر جنبش تکفیری در جهان" / میهمانان از 15 کشور آفریقایی / (بهمن 95) / بانی: مجمع جهانی اهل بیت
 23. دبیر امور بین‌الملل دبیرخانه افق‌نو و برنامه ریزی سفر‌های ماهانه چهره‌های غربی (اسفند 95 الی خرداد 97) / بانی: بسیج
 24. دبیر امور بین‌الملل کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مستقر در نهاد ریاست جمهوری (بهمن 95)
 25. مترجم همراه و راهنمای میهمانان خارجی در سی‌امین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ( آذر 95) / بانی: مجمع جهانی تقریب
 26. مترجم همراه و راهنمای زوار رابعین حسینی که از ایران به عراق می رفتند ( آبان 96 – شلمچه)
 27. عضو ایرانی "جنبش بین‌المللی مقاومت و جایگزین" / مقر: پاریس (آبان 95)
 28. یکی از نمایندگان ایران در چهارمین اجلاس مدل سازی همکاری اسلامی (آبان 95 – مشهد)
 29. جمع آوری امضا از 64 چهره آکادمیک و رسانه‌ای غربی در نامه سرگشاده به دبیرکل سازمان ملل در خصوص وضعیت بحرانی شیخ عیسی قاسم و نقض آشکار حقوق بشر در بحرین + انتشار آن در رسانه‌های داخلی و خارجی (مهر 95)
 30. پیشنهاد همکاری از طرف دبیر اولین جشنواره بین‌المللی فیلم وحدت اسلامی (مهر 95)
 31. دبیر امور بین‌الملل کنفرانس "آمریکا و حقوق بشر؛ از واقعیت تا لفاظی" که به دلیل شرایط منطقه ای و حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران لغو شد (دی و بهمن 94) / بانی: دانشگاه علامه طباطبایی
 32. تهیه ده ها مصاحبه، یادداشت و مقاله از چهره‌های بین‌المللی برای خبرگزاری‌های فارس، تسنیم، مشرق، شانا، فرهنگ نیوز و مجله‌های عصر اندیشه، پنجره، سینما روایت (ققنوس)، نقد سینما، روزنامه همشهری (مستقیم) و روزنامه‌های وطن امروز و کیهان (غیر مستقیم) (94)
 33. پژوهش در خصوص برگزاری کنفرانس ضد امپریالیستی در کاراکاس + لیست مدعوین + بیوگرافی / سفارش دهنده: معاون سفیر ونزوئلا (94)
 34. قبولی در آزمون کتبی یا شفاهی کانون زبان ایران، موسسه زبان کیش و آموزشگاه ایرانمهر جهت تدریس فرانسه و انگلیسی (94)
 35. مدیر امور آمریکا و اروپا در معاونت بین‌الملل دانشگاه اهل‌بیت و مسئول ملاقات با سفرای خارجی (بهمن 94 الی بهمن 95)
 36. پذیرش در آزمون کتبی و شفاهی پرس تی‌وی فرانسه (95)
 37. دعوت به کنفرانس بین‌المللی "با یکدیگر علیه جنگ، تروریسم و محاصره سوریه" در دمشق (5 الی 8 دسامبر 2015) / عدم شرکت به دلیل سربازی
 38. دبیر امور بین‌الملل کنفرانس "همه علیه اسکتبار" و مجری دو پنل: اروپا و آمریکای لاتین،  با حضور شخصیت‌های اروپایی و آمریکایی و سفرای آمریکای لاتین و 500 دانشجو به نمایندگی از دانشگاه‌های کشور (مرداد 94)
 39. یکی از اعضای ایرانی "اتحادیه جهانی جوانان ضد امپریالیسم" (شهریور 94) / مقر: استانبول
 40. دبیر امور بین‌الملل سومین کنفرانس افق‌نو که لغو و به جای آن کنفرانس سیاه پوستان آمریکا برگزار شد (مهر 94– تهران) / بانی : بسیج
 41. مسئول ارسال "نامه رهبری به عموم جوانان غربی" به حدود 400 شخصیت آمریکایی و اروپایی / سفارش دهنده: ستاد نشر و تبلیغ نامه
 42. مشاور کارگردان و مترجم در مستند "متولد کالیفرنیا" (آبان 94) / برنامه تلویزیونی ثریا – شبکه 1
 43. همکاری مختصر در مستند "رویای ایرانی" (خرداد 94) / گروه مستند سازی "سفیر"
 44. مسئول ارتباط‌گیری و دعوت از میهمانان خارجی در سفر کشتی نجات، حامی کمک‌های مردم ایران، به یمن (خرداد 94)
 45. مسئول کارگروه بیش از 50 مصاحبه با شخصیت‌های غربی، ترجمه و ویرایش (دی 93) / سفارش دهنده: حوزه هنری
 46. مسئول ارسال "نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکای‌شمالی" به حدود 400 شخصیت غربی + جمع آوری پاسخ برخی از چهره‌ها (بهمن 93)
 47. جمع آوری امضا از ده‌ها چهره ضد جنگ در کمپین همبستگی با مردم ایران در برابر تحریم ها (اردیبهشت 94)
 48. دعوت به اجلاس فرهنگی "شهرها و دولت‌های متحد محلی " در بیلبائوی اسپانیا (18 الی 20 مارس 2015) / عدم شرکت به دلیل سربازی
 49. ویراستار ویژه نامه دومین کنفرانس افق‌نو (آذر 93)
 50. چندین مورد شرکت در برنامه‌های رادیویی و مصاحبه با برخی شبکه‌های تلویزیونی و سایت های تحلیلی-خبری در فرانسه، آمریکا، انگلستان، ترکیه و روسیه (آبان 93 الی 97)
 51. عضو ایرانی "شبکه بین‌الملل جوانان اروآسیا" (مهر 93) / مقر: مسکو
 52. دبیر امور بین‌الملل دومین کنفرانس افق‌نو (مهر 93) / بانی: بنیاد روایت فتح، بسیج
 53. مسئول روابط بین‌الملل سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت (بهار 93)
 54. دبیر امور بین‌الملل کنفرانس پیامبر اعظم(ص)؛ سینما و ادبیات جهانی (خرداد 93) / بانی: مجمع جهانی اهل بیت (ع)
 55. مولف 30 مقاله (بدون در نظر گرفتن ترجمه به زبان‌های دیگر) به فرانسوی و انگلیسی در وبگاه‌ها و مجلات آنلاین آمریکایی، فرانسوی، کانادانی و روسی از جمله  Veteranstoday، Investig'Action، Cercledesvolontaires، 21stCenturyWire، AfriqueAsie، Geopolitica، Mondialisation، Almanar، Megachip و نیز Katehon اتاق فکر مشاور پوتین پروفسور دوگین / مقاله "سرلشکر قاسم سلیمانی حقیقا کیست؟" (تیر 93) پس  از انتشار به انگلیسی و فرانسوی، به اسپانیولی، ایتالیایی، صربی و پرتغالی در وب سایت‌های متعددی در این کشورها منتشر و فقط نسخه فرانسوی آن بیش از 300 بار بازنشر داده شد. / برخی مقالات دیگر به روسی، آلبانی و لهستانی منتشر گردیده است. (بهار 93 الی 96)
 56. پروژه پژوهشی کنفرانس "افول آمریکا" و جمع آوری نظرات 50 چهره معتبر در خصوص محور ها، مدعوین، کتاب ها و مقالات (دی 92)
 57. پژوهشگر و یکی از مسئولان بخش بین‌الملل چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار (آبان، آذر و دی 92)
 58. دبیر امور بین‌الملل دومین کنفرانس افق‌نو که به دلیل مخالف‌های وزارت خارجه و ارشاد در اوایل دولت یازدهم لغو شد (مهرماه 92)
 59. هماهنگی، مجریگری و ترجمه نشست‌های خبری چهره‌های غربی در خبرگزاری‌های پر بازدید (مهر 92 الی 97)
 60. دبیر امور بین‌الملل افق‌نو در بدو تاسیس دبیرخانه و برنامه ریزی سفر‌های ماهانه چهره‌های غربی (مهر 92 الی مرداد 94) / بانی: بسیج
 61. گردآوری مجموعه نامه 70 شخصیت برجسته سیاسی، نظامی، امنیتی، علمی و هنری آمریکایی و اروپایی به رهبر معظم انقلاب (به همراه بیوگرافی و ترجمه نامه ها) و درخواست کتبی آن‌ها جهت دیدار با رهبری (شهریور 92)
 62. سرباز معاونت بین‌الملل بسیج / پژوهشگر و مترجم در پروژه سفر‌ هئیت‌های خارجی و مصاحبه ها برای پژوهشکده‌‌ها (دی 92 الی آبان 94)
 63. دبیر امور بین‌الملل کنفرانس سالگرد آلبا (اتحاد بولیواری برای مردمان آمریکای ما) با حضور سفرای آمریکای لاتین / بانی: دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران (آذر 92)
 64. مولف 300 صفحه بیوگرافی فارسی چهره‌های منتقد اروپایی و آمریکایی در دو جلد (تابستان 92)
 65. پژوهشگر و مترجم همراه میهمانان خارجی در اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی (اردیبهشت 92)
 66. دبیر تحریریه ویژه نامه ی سومین کنفرانس بین‌المللی هالیوودیسم (بهار 92)
 67. دعوت جهت شرکت در کنفرانس "جنگ در سوریه، صلح در خاورمیانه" در پاریس / عدم شرکت به دلیل عدم توانایی مالی (خرداد 92)
 68. هماهنگی و ترجمه مصاحبه‌های متعدد برای گفتگوی ویژه خبری، مناظره، تیتر امشب و برنامه‌های گفتگو محور شبکه های 2، 3، پرس تی‌وی، مستند، خبر و جام جم (بهمن 91 الی اردیبهشت 97)
 69. جمع آوری بازتاب های جهانی کنفرانس‌های هالیوودیسم، شعبده هالوود و افق‌نو شامل انعکاس شبکه های تلویزیونی و رادیویی، روزنامه ها و سایت های معتبر و مقالات و یادداشت های منتشر شده در پایگاه های خبری-تحلیلی مرجع (اسفند 91 الی  تابستان 97)
 70. پژوهشگر بخش بین‌الملل و مسئول هماهنگی و گرفتن مصاحبه در کنفرانس شعبده هالیوود (اسفند 91) 
 71. پژوهشگر و مترجم همراه میهمانان خارجی در اجلاس جهانی اساتید دانشگاه و بیداری اسلامی (آذر 91)
 72. پژوهشگر و مترجم همراه میهمانان خارجی در نهمین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران (آبان 91)
 73. تولید و تدوین کلیپ‌های معرفی مدعوین (بهمن 91 الی اردیبهشت 97)
 74. هماهنگی، مجری‌گری و ترجمه در نشست‌های علمی-تخصصی و جلسات پرسش و پاسخ چهره‌های غربی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی پایتخت و شهرستان ها (هفتکل، اهواز، رامهرمز، فسا، کازرون، مرودشت، شیراز، تبریز، اصفهان، یزد، مشهد، ارومیه، تهران (بهمن 91 الی 97)
 75. مشاور نادر طالب زاده، هماهنگ‌کننده و یا مسئول تهیه مصاحبه با میهمانان آمریکایی و اروپایی (بهمن 91 الی 94) / برنامه تلویزیونی راز
 76. همکاری های متعدد و مقطعی با نیروی قدس سپاه (بهمن 91 الی اردیبهشت 97)
 77. دبیر امور بین‌الملل سومین کنفرانس هالیوودیسم (بهمن 91)
 78. مترجم همراه و راهنما و یکی از هماهنگ کنندگان هیئت کارگردانان و تهیه کنندگان بزرگ سینمای مصر (آبان 91)
 79. کارشناس امور بین‌الملل در دفتر معاون سینمایی وزیر فرهنگ (رئیس سازمان سینمایی کشور) (آبان 91 الی شهریور 92)
 80. مترجم همراه و راهنمای میهمانان خارجی در آخرین روز اولین جشنواره بین‌المللی فیلمسازان مستقل افق‌نو (شهریور 91)
 81. دستیار کارگردان و مترجم 8 پروژه مستند از بنیاد فرهنگی روایت و شبکه پرس تی‌وی و آغاز ترجمه آخرین کتاب فرانسوی پروفسور طارق رمضان؛ از اساتید آکسفورد (تابستان 91)
 82. مدرس فرانسه و انگلیسی در کلاس‌های خصوصی (91 الی 98)
 83. مجری مناظره بین کاندیداهای انتخابات مجلس نهم در دانشگاه هنر اسلامی (مصباحی مقدم، علیرضا محجوب، حسن زمانی) ( زمستان90)

 

 

 

تا قبل از دی ماه 1390 (قبل از بازگشت به ایران)

 1. مترجم همراه و راهنما یک گروه تئاتری از ایران در تونس (زمستان 90)
 2. مترجم همراه، راهنما و مسئول گرفتن مصاحبه ها در 3 گروه مستند ساز (2 گروه از روایت فتح و یک گروه از مرکز گسترش سینمای مستند) و همکاری جهت ساختن 7 فیلم مستند در خصوص انقلاب تونس (پاییز 1390)، مصاحبه‌های اختصاصی با مبارزین قدیمی حزب النهضة و اعضای وقت حکومت و مجلس من جمله شیخ عبدالفتاح مورو، شیخ الحبيب اللوز، عبدالکریم هارونی، محمد العكروت، وليد البناني، دکتر زیاد دولاتی، دکتر مهدی مبروک (وزیر فرهنگ) و...
 3. مدیر فن آوری اطلاعات و ارتباطات رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در تونس (خرداد تا دی 90)
 4. همکاری مقطعی با نیروی قدس سپاه (90)
 5. بازاریاب در دو شعبه از شرکت فرانسوی مقیم تونس و به طور متوسط ارتباط با بیش از دویست فرانسوی در طول روز (مهر 90)
 6. همکاری با گروه اعزامی پرس تی‌وی (زمستان 89)
 7. مترجم ، خبرنگار و راهنمای گروه اعزامی واحد مرکزی خبر در تونس و تهیه گزارشات درزمینه انقلاب تونس و لیبی (زمستان 89)
 8. مسئول امور بین‌الملل، مترجم و راهنمای سه هیئت تجاری ایرانی در تونس؛ شامل بیش از 100 تاجر بین‌المللی ایرانی، استاندار قزوین، رئیس اتاق بازرگانی قزوین، رئیس سازمان تجارت قزوین و معاون وزیر بازرگانی (84 – 86 – 89 )
 9. مدیر بازرگانی شرکت ایرانی مقیم تونس Asia Green Group که در زمینه فضای سبز  فعالیت داشت ( 86 و 87)
 10. پیشنهاد کار از شرکتی سوئیسی مقیم تونس در زمینه بازاریابی
 11. مدرس کمکی مدرسه ی ج. ا. ایران در تونس (83 و 84)

قابلیت‌های زبان و تحصیلات دانشگاهی

 1. زبان اول: فرانسه / زبان دانشگاهی، مدرس، مترجم، مکالمه و نگارش :بسیار خوب
 2. زبان دوم: انگلیسی / مدرس، مترجم، لهجه آمریکایی: مکالمه: خوب، نگارش: خوب
 3. زبان سوم: عربی / لهجه اول: تونسی (مکالمه و نگارش: بسیار خوب)، لهجه دوم: فصیح (مکالمه و نگارش: خوب)
 4. یک ماه فراگیری مقدماتی زبان ایتالیایی / قبولی در امتحان ترم لون زبان اسپانیولی در کالج کانادایی Lasalle (شعبه تونس)

مدرک دانشگاهی: کارشناسی الکترونیک و کامپیوتر از دانشکده علوم دانشگاه المنار تونس (سیستم آموزش عالی فرانسه) / تحصیل یک سال کارشناسی ارشد الکترونیک و عدم ادامه پس از مشورت با اساتید و نیز به دلیل علاقه روز افزون به مسائل روز جامعه فرانسه و جذاب علاقه به الکترونیک